Holidays
Підготувала
Стадніцька Я.Л.
(1-й загін) 1А
Дата:
Цілі: вдосконалювати
лексичні, граматичні навички; навички говоріння, мовлення, розвивати мовну
здогадку; виховувати інтерес до вивчення англійської мови.
Обладнання: Тематичні картки,
кольоровий папір.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ
Привітання й повідомлення теми та мети уроку
Т.Hello, children.
Nice to meet you. Today we are going to speak about Christmas, colours, your
favourite toys and chek your knowledge in counting and alphabet.
II. УВЕДЕННЯ В
ІНШОМОВНУ АТМОСФЕРУ
Фонетична зарядка
Т. Let s train our Mr. Tongue.
- A black cat on a mat and ate
a fat rat.
- The teacher thought and
thought and thought and no one knew the thought he thought.
- Rain, rain, go away come
again another day little Tommy wants to play.
- Peter Pan put a pet in his
pot. Poor pet.
Мовленнєва
зарядка
Гра «Interview»
Whats is your name?
How old are you?
How are you?
Where do you live?
What colour is it?
III. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Presenting
colous
Гра «Correct me»
It is red. Yes, it is.
It is yellow. Yes, it is.
It is blue. No, it isn’t.
It is brown. Yes, it is.
It is orange. No, it is not.
It is white. Yes, it is.
Writing. ABC
Повторення
абетки
(Учитель пише літери абетки від А
до Z на дошці. Потім
ненароком витирає половину літер із абетки і просить допомогти учнів щодо
відновлення літер. Коли всі літери відновлено, учням пропонується перейти
уявний міст А-Z,
називаючи при цьому всі літери. Міст можна проходити по два-три учні одночасно,
при цьому включати в групи сильних та слабих учнів.)
Повторення
теми «Рахунок»
(На прохання учителя діти рахують кількість
предметів у класі.)
Гра «Відгадай»
(У мішечку є номери цифр, які
учні повинні відгадати.)
T. Children, what
number have number have I got in my sack?
PS.
-
Is in two? - Is it nine?
-
Is it ten?
- Is it eight?
-
Is it six?
- Is it one?
Фізкультхвилинка
(Діти виконують дії з використанням римівки) «Colours»
Pick up, put down, stand up,
turn around.
Clap left, clap right, clap
up, clap down.
Look left, look right, look
up, look down.
Turn around, sit down, touch
something yellow.
Speaking
Training
on the topic «Christmas
Holidays»
T. Children, name
all the words and phrases you know about Christmas and winter.
(Діти називають слова з
теми.)
-
Snow - Decorate
-
Snowballs - Have fun
-
Snowman - Box
-
Bell - Santa Claus
-
Christmas tree - Present
-
Toy - Sing
-
Dance
Game «Word tennis»
T. Pupils, I will pass you Ukrainian words and you pass
back English words:
- прикрашати decorate
- сніговик snowman
- ялинка Christmas tree
Task:
Try to change the
places of the letters and you can read the names of holidays:
1. RISTSAMCH
2. TEREAS
3. MOTDAYHER
4. NEEWOLLAH
Listening
Ігрова
ситуація «Візит гостя»
T. Look here,
children, we have a guest. It is Simon. He wants to introduce us his favourite
toy.
Simon. Hello, children, nice to meet you.
I have got my favourite toy. My favourite
toy is a bell. It is small. It is yellow. It is nice. It is good.
Speaking
(Діти описують свої улюблені іграшки. По
закінченні вони прикрашають ялинку виготовленими власноруч іграшками)
Запитальна
форма It is a stocking?
Гра «Guess, what it is»
(Діти ставлять запитання
щодо речей, які розміщено в пакунку. Нагорода – солодощі.)
ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Підсумки
уроку.